Světem českých markeťáků už několik dní rezonuje netradiční kampaň About You na Facebooku, jejíž proklik odkazuje na brand search “About You” v Google SERPu. Uživatel, který tak na reklamu klikne, se dostane na stránku vyhledávání Google, kde se mu automaticky zobrazí výsledky vyhledávání pro frázi About You.

Dosud jsem nic podobného na české e-shopové scéně neviděl, hodně českých markeťáků to dost překvapilo.

Upřímně doufám, že spousta menších a středních českých e-shopů nezačně tuhle metodu ve stylu Cargo cultu kopírovat, aniž by věděli, co je její pravý (ne)smysl. About You dělá svůj marketing velmi dobře. To ovšem v žádném případě to neznamená, že pokud About You vytvoří nějakou marketingovou kampaň, tak bych ji měl jako e-shop slepě následovat, “protože je to přece kampaň obrovského e-shopu, který má data, spoustu lidí v marketingovém oddělení, velké rozpočty, takže to určitě bude mít všechno hlavu a patu“.

Tak to v žádném případě není.

Zaprvé je třeba vnímat tuto kampaň v rámci celku, v rámci kontextu. Neznáme interní procesy About You, nemáme přehled o celkové online online marketingu strategii, neznáme KPIs pro český trh. Vidíme jen tuto podivnou kampaň, což je ovšem jen špička ledovce, která nezainteresovaným osobám nemusí (a občas ani nemůže) dávat smysl.

No a zadruhé často zapomínáme, že i ta nejlepší konkurence může dělat chyby. Že i v případě About You se může stát, že o nastavení kampaní nemusí nutně rozhodovat jen racioa big data, ale třeba špatně nastavená KPIs. Nebo jsou KPIs nastavená dobře (v tomto případě třeba hledanost brandu About You) a nějaký markeťák se je snaží dohnat (nutno podotknout, že velmi kreativním, skoro až “českým” způsobem :)).

Je také dost zajímavé, že tato kampaň začala nedlouho poté, co Zalando začalo mít v rámci search brand awareness v českém Google navrch (zdroj: https://trends.google.com/trends/explore?geo=CZ&q=about%20you,zalando).

Co z toho vyplývá? Jednoduché a intuitivní poučení – analýza konkurence a jejich online marketingových kanálů je důležitým nástrojem pro nastavení vlastní strategie, nikdy by ovšem neměla být slepě následována či kopírována. Je vždy nutné každý postup validovat s vlastní strategií a byznysovým modelem.

V tomto případě Facebook-PPC kampaně About You to asi napadne jen málokoho. Ale ruku na srdce, kolik českých e-shopů dělá věci stejně jako Alza, jen proto že se jedná o Alzu? Nebo Mall? Nebo Heureku? To číslo by nás možná všechny dost překvapilo…

Anebo prostě jenom About You chtělo, aby se o něm a jeho marketingu zase chvíli mluvilo – v tom případě jim to vyšlo více než dokonale… 🙂

Categories: Nezařazené

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *